pasek notowań

czwartek, 12 października 2017

Warsztaty CMC Markets "Sesja giełdowa po godzinach"

     11 października 2017 miałem przyjemność być uczestnikiem całkiem interesującego i przyjemnego w odbiorze wydarzenia zorganizowanego przez firmę brokerską CMC Markets.
Organizowała ona podobne szkolenie rok temu i nie omieszkałem ponownie skorzystać z ich zaproszenia.


Wydarzenie miało miejsce w Hotelu Grand w Rzeszowie na ul. Dymnickiego.
Na samym początku uczestnicy otrzymali materiały szkoleniowe, które obejmowały test predyspozycji inwestorskich, który określał charakter człowieka jako typ uczestnika rynku finansowego.
A więc:
1. Inwestor - osoba nastawiona na inwestycje w średnim lub długim terminie. Charakteryzuje się chęcią inwestycji w wartość, chce kupować rzeczy niedowartościowane i zarabiać na powrocie ceny do wartości rzeczywistej. Zwykle nie musi poświęcać dużej ilości czasu na analizę rynku, jednak za to kapitał niezbędny do generowania widocznych zysków jest zdecydowanie wyższy niż w pozostałych dwóch typach. Inwestor zwykle nie wykorzystuje dźwigni finansowej.

2. Swingowiec-  osoba taka mniej interesuje się fundamentalnymi przesłankami, które kreują ruchy na rynku, a więcej uwagi poświęca na szukanie odpowiedniego momentu do zawarcia transakcji.
Wykorzystuje dźwignię finansową i jest aktywnym uczestnikiem rynku.
Swoje inwestycje może traktować jako pracę, pod warunkiem, że dysponuje odpowiednim kapitałem.

3. Day- trader- handel w krótkim terminie, tzw. day-trading jest najtrudniejsza formą uczestnictwa w rynku finansowym. Osoba, która w ten sposób zarabia na rynku musi być odporna na stres oraz wykazywać się dużą dozą samokontroli i dyscypliny.
Nieodzownym elementem day-tradingu jest dźwignia finansowa, dlatego taki inwestor musi bardzo
poważnie podchodzić do momentu otwarcia pozycji i sposobu zarządzania transakcją.
Day-tradingiem nie sposób zajmować się na pół etatu.

Następnym krokiem jest wybór odpowiedniego rynku dla określonego typu inwestora.
Wyróżniamy tu:

1. Rynek akcyjny- jest najbardziej trendowym rynkiem, w którym ruchy są najstabilniejsze i potrafią latami podążać w wybranym kierunku. Związane jest to głównie ze "stałym" rozwojem firm.
Najsilniejsze przejmują mniejsze i tym samym stale rosną, jeżeli nadchodzi bankructwo, to są one wycofywane z giełdy, zatem nie zaniżają indeksów.
Przykładem jest indeks amerykański S&P 500.

2. Rynki towarowe i surowcowe- również potrafią podążać w trendzie latami, jednak zwykle ruchy są dużo bardziej dynamiczne i zwykle kończą się tak samo jak się rozpoczęły.
W dużo większym stopniu na notowania surowców i towarów wpływa spekulacja na temat przyszłego popytu i podaży na dane dobro.
Przykładem jest rynek ropy WTI.

3. Rynek walutowy- najmniej trendowe są pary walutowe. W długim terminie zwykle podążają w trendzie bocznym, co związane jest z naturalnym cyklem handlowym każdego z krajów oraz polityką pieniężną banków centralnych.
Jednocześnie waluty posiadają największą skłonność do krótkoteminowych odreagowań na konkretnych poziomach cenowych, co przydatne może być w day-tradingu.
Przykładem jest para walutowa USD/JPY

Wybór rynku powinien być uzależniony od strategii jaką się stosuje. Podobnie interwał czasowy
wykorzystywany do inwestycji powinien być związany z płynnością i zmiennością instrumentu na jakim podejmuje się decyzje.

Oczywiście, dla osób które zdecydowały się na otwarcie rachunku w CMC Markets podczas szkoleń czekają promocje:
- upust transakcyjny 10%,
- miesięczny dostęp do wartych ponad 4500 zł materiałów edukacyjnych Investio,
- trzymiesięczny pakiet PREMIUM serwisu Squaber.

Mocno reklamowane były oraz omawiane narzędzia inwestycyjne Squaber i Investio.



Dla uważnych słuchaczy była możliwość wygrania książki pt. "Jak to robi Warren Buffett" oraz firmowego kubka. Był to bardzo sympatyczny gest ze strony organizatorów szkolenia.
Prowadzący szkolenie Panowie zaprezentowali również własny portfel inwestycyjny złożony ze spółek notowanych na GPW, odpowiadali na pytania gości odnośnie konkretnych walorów, surowców i walut, analizowali na bieżąco ich wykresy.
Spotkanie przewidziane na 2,5 godziny przeciągnęło się na grubo ponad 3 godziny.


Nawet podczas przerw, jak na zdjęciu powyżej, organizatorzy chętnie odpowiadali na pytania, toczyła się ożywiona dyskusja.

Dla mnie najbardziej interesujący był skład portfela inwestycyjnego, który od stycznia 2016 roku dał stopę zwrotu +66%, zaś maksymalne obsunięcie  (max drawdown) wyniosło -8,6%.

Podsumowując, jestem zadowolony ze szkolenia, podsunęło ono pewne pomysły inwestycyjne.
Nie omieszkam skorzystać z kolejnych tego typu wartościowych wydarzeń.
Zachęcam również do udziału innych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz